Perspektywy współczesnej frazeologii polskiej. Teoria. Zagadnienia ogólne

Stanisław Bąba, Krzysztof Skibski, Michał Szyszka (red.)

• Typ publikacji: Podręcznik, skrypt
  • Rok wydania: 2010
  • ISBN: 978-83-232-2216-3
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Książka stanowi pokłosie Pierwszego ogólnopolskiego sympozjum "Perspektywy współczesnej frazeologii polskiej" zorganizowanego 27 października 2008 r. w Poznaniu przez Zakład Frazeologii i Kultury Języka Polskiego IFP UAM.

Ideą spotkania dydaktyczno-naukowego było zaprezentowanie aktualnych kwestii metodologicznych polskiej frazeologii oraz wyznaczenie perspektyw badawczych. Organizatorzy zwrócili się z prośbą o uczestnictwo do wybitnych polskich specjalistów ze znamienitych ośrodków akademickich, ponieważ pragnęli dzięki tej okazji przybliżyć studentom (nie tylko studiów lologicznych) problematykę frazeologiczną, przez co też zachęcić przyszłych seminarzystów i badaczy do indywidualnej aktywności. Sympozjum zostało pomyślane jako jednodniowa prezentacja referatów połączona z dyskusją z udziałem studentów. Obecność tych ostatnich była kluczowa, ponieważ spotkanie miało przede wszystkim cele dydaktyczne. Potwierdzeniem tego jest opublikowanie podręcznika, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej metodologicznych podstaw współczesnej frazeologii. Chcielibyśmy, aby ta ksišżka dotarła do wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Przygotowany podręcznik ma podstawową zaletę akademicką - jest z racji wielu autorów dyskursywny, istotnie wpisuje się jako głos krytyczny w ciągłość polskiej re­eksji frazeologicznej. Autorzy, przywołując teksty klasyczne, konstruują perspektywę badawczą frazeologii, nawiązując do nowych wyzwań metodologicznych. Taka formuła podręcznika zdecydowanie uatrakcyjnia przekaz niezbędnych informacji, ale, co ważniejsze, inspiruje do własnych badań.

• Słowo wstępne

• Wojciech Chlebda
  • Skrzydlate słowa a frazeologia

• Piotr Fliciński