„Polański’s Two Men with a Wardrobe”

Marek Hendrykowski

• Typ publikacji: Podręcznik, skrypt
  • Rok wydania: 2016
  • Seria: Klasyka Kina
  • ISBN: 978-83-232-3101-1
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia błyszcząca

Opis

Seria Klasyka Kina popularyzuje najwybitniejsze dokonania filmu polskiego, a także ukazuje polską kinematografię w kontekście europejskiej i światowej sztuki filmowej. Walorem dodatkowym prezentowanej Serii Klasyka Kina jest równoległe przygotowywanie edycji polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić oryginalność opracowania kolejnych tomików oraz ich monograficzny charakter. Każdy z nich zawiera bowiem pełny opis filmu, esej krytyczny wraz z dokładną filmografią i fotosami z filmu i planu zdjęciowego. Stanowią więc nie tylko atrakcyjną lekturę, ale także – ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne – są bardzo przydatne dla studentów kierunków filmoznawstwa, sztuki wizualnej oraz szkół artystycznych etc. Kolejne tomiki serii projektowane jako popularne minimonografie – napisane zostały lekko, nienużąco i ze znawstwem przedmiotu. Otrzymały przy tym atrakcyjną, bogato ilustrowaną szatę graficzną.

Książki wchodzące w skład Serii Klasyka Kina przeznaczone są dla szerokiego kręgu czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego, a także ośrodków upowszechniania kultury filmowej.

Anglojęzyczna wersja monografii poświęconej etiudzie filmowej „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego, będącej do dzisiaj zapewne najsłynniejszą studencką etiudą filmową świata. W stwierdzeniu takim nie ma żadnej przesady. Legenda tej krótkometrażówki dorównuje jej niezwykłej magii, a ta – mimo upływu dziesiątek lat – nie przestaje działać na kolejne roczniki studentów szkół filmowych i coraz to nowe pokolenia widzów. Autor książki odkrywa niecodzienną historię powstania utworu, szczegółowo analizuje właściwy mu styl i kompozycję, przedstawia oryginalną interpretację jego znaczeń. Prezentuje anegdotyczne realia i odsłania kulisy realizacji etiudy, która do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej znanych na całym świecie krótkich filmów (wcale nie tylko studenckich, również profesjonalnych) kiedykolwiek wyprodukowanych przez naszą kinematografię.

Contents

Contents w pliku pdf do pobrania tutaj

Preface

Preface w pliku pdf do pobrania tutaj