IMAGES The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication vol. XV nr 24, 21st-century Documentary Film in East and Central Europe

Katarzyna Mąka-Malatyńska, Mikołaj Jazdon (red.)
(1 głos)

• Typ publikacji: Wydawnictwo ciągłe
  • Rok wydania: 2014
  • ISSN: 1731-450X
  • ISBN: 978-83-232-2792-2
  • Liczba arkuszy wyd.: -
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

Tom przybliża problematykę kina dokumentalnego Europy Środkowej i Wschodniej polskim, jak i zagranicznym czytelnikom (teksty z części głównej numeru ukazały się w języku angielskim). Do współpracy zaproszono naukowców z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Litwy oraz rodzimych uczelni. Uzupełnieniem rozważań filmoznawców jest galeria zdjęć reporterskich ukazujących współczesną Ukrainę. Punktem wyjścia znakomitej większości artykułów stała się analiza wybranego filmu dokumentalnego zrealizowanego w XXI w., który zdaniem autora jest najbardziej reprezentatywny dla poszczególnych kinematografii. Powstała zróżnicowana i bogata panorama kina niefikcjonalnego, dzięki której czytelnik i widz uzyskuje odpowiedzi na pytania o istotę kultury środkowoeuropejskiej, stosunek twórców do historii i kierunki poszukiwań formalnych filmowców.