IMAGES The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication vol. XIII nr 22

Małgorzata Hendrykowska, Anna Śliwińska (red.)

• Typ publikacji: Wydawnictwo ciągłe
  • Rok wydania: 2013
  • ISSN: 1731-450X
  • ISBN: 978-83-232-2701-4
  • Liczba arkuszy wyd.: -
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

Najnowszy numer poświęcony jest zyskującemu na znaczeniu w ostatnich latach podejściu określanemu mianem badań kultury produkcji. Stanowi ono próbę wyjścia poza alternatywę Wielkich Teorii oraz neoformalizmu (kognitywizmu) i opiera się na zwróceniu szczególnej uwagi na złożone konteksty produkcyjne, problemy rynku filmowego, zagadnienia dystrybucji, zwyczaje ekip filmowych i realia pracy na planie. W tomie zebrano teksty badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków filmoznawczych, a także grupy autorów związanych ze Szkołą Filmową w Łodzi. Poświęcone są one kontekstom produkcyjnym zarówno filmów sytuujących się już w sferze historii kina, jak i twórczości współczesnej. W intencji redaktora tom stanowić ma swoiste „rozpoznanie pola” wciąż znajdujących się we wstępnej fazie rozwoju badań produkcyjnych mających dostarczyć przesłanek do odpowiedzi na pytanie, które z obszarów tych badań mogą okazać się szczególnie owocne poznawczo i wzbogacić nasze rozumienie dzieła filmowego.

Wstęp w pliku pdf do pobrania tutaj