Europa Europa

• Seria: Klasyka Kina
  • ISBN: 83-232-1671-1
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Opis

Seria Klasyka Kina popularyzuje najwybitniejsze dokonania filmu polskiego, a także ukazuje polską kinematografię w kontekście europejskiej i światowej sztuki filmowej. Walorem dodatkowym prezentowanej Serii Klasyka Kina jest równoległe przygotowywanie edycji polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić oryginalność opracowania kolejnych tomików oraz ich monograficzny charakter. Każdy z nich zawiera bowiem pełny opis filmu, esej krytyczny wraz z dokładną filmografią i fotosami z filmu i planu zdjęciowego. Stanowią więc nie tylko atrakcyjną lekturę, ale także – ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne – są bardzo przydatne dla studentów kierunków filmoznawstwa, sztuki wizualnej oraz szkół artystycznych etc. Kolejne tomiki serii projektowane jako popularne minimonografie – napisane zostały lekko, nienużąco i ze znawstwem przedmiotu. Otrzymały przy tym atrakcyjną, bogato ilustrowaną szatę graficzną.

Książki wchodzące w skład Serii Klasyka Kina przeznaczone są dla szerokiego kręgu czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego, a także ośrodków upowszechniania kultury filmowej.

Książka stanowi modelowy przykład monografii dzieła filmowego. Autorka projektuje tematykę filmu na wcześniejszą twórczość Agnieszki Holland, w której odnajduje istotne przesłanki zainteresowania wojenną tematyką żydowskiego losu w „Europa Europa”. Szczególną uwagę poświęca zwłaszcza „Gorzkim żniwom” i „Korczakowi” Andrzeja Wajdy według scenariusza A. Holland, koncentrując się na moralnej postawie bohaterów tych filmów wobec Holocaustu.

• Podziękowania
  • Filmografia