Klucze do rzeczywistości. Szkice i rozmowy o polskim filmie dokumentalnym po roku 1989

Małgorzata Hendrykowska (red.)

• Typ publikacji: Podręcznik, skrypt
  • Rok wydania: 2005
  • ISBN: 83-232-1556-1
  • Rodzaj oprawy: twarda, foliowana

I część książki – „Zjawiska” – poświęcona jest ogólnym tendencjom we współczesnym polskim dokumencie; począwszy od jego roli w polskiej kulturze filmowej poprzez obecność historii i współczesności w polskim filmie dokumentalnym, a skończywszy na analizie zjawiska charakterystycznego dla dokumentu telewizyjnego lat 90., jakim jest telenowela dokumentalna.

Część II – „Portrety” – poświęcona jest pięciu wybranym twórcom, należącym jednocześnie do trzech różnych pokoleń dokumentalistów. Tę część otwiera portret nestora i legendy polskiego dokumentu – Kazimierza Karabasza. Zarówno w przypadku portretu Karabasza, jak i kolejnych twórców: M. Zamarz-Koczanowicz, P. Łozińskiego, J. Bławuta i M. Malca – pogłębionej analizie poddana została twórczość po roku 1989, uwikłana w gwałtownie zmieniającą się rzeczywistość.

III część książki stanowią „Rozmowy”, które autorzy przeprowadzili z czwórką dokumentalistów, również przedstawicieli trzech pokoleń twórców, na temat sytuacji współczesnego polskiego dokumentu.

• Wstęp (Małgorzata Hendrykowska)

• I. Zjawiska
    • Marek Hendrykowski, O roli dokumentu we współczesnej polskiej kulturze filmowej
    • Katarzyna Mąka-Malatyńska, Trzy szkoły opowiadania o świecie i człowieku