Przedawnienie w prawie administracyjnym

• Rok wydania: 2018
  • Seria: Prawo nr 220
  • ISBN: 978-83-232-3349-7
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

Monografia dotyczy podstawowej instytucji prawnej, jaką jest przedawnienie. Na obszarze prawa administracyjnego temat ten nie doczekał się jak dotąd pogłębionej analizy. Głównym naukowym celem pracy jest stworzenie teoretycznej koncepcji tej instytucji poprzez ustalenie jej elementów składowych, ukazanie działania na obszarze prawa administracyjnego oraz sformułowanie przesłanek niezbędnych dla ustanowienia ogólnej regulacji prawnej przedawnienia w prawie pozytywnym. W pracy poruszone zostały takie zagadnienia, jak definicja przedawnienia w prawie administracyjnym, ustalenie jego przedmiotu, funkcji oraz rodzajów. Przedawnienie odróżnione zostało od innych charakterystycznych dla tej gałęzi instytucji, w tym milczenia administracji oraz bezczynności i przewlekłego prowadzenia postępowania. Badania przeprowadzono w oparciu o szeroką regulację materialnego prawa administracyjnego. Nie pominięto w nich wątku procesowego, polegającego na ukazaniu wpływu przedawnienia na dopuszczalność wszczęcia oraz prowadzenia postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego i egzekucyjnego w administracji. Pracę wzbogacono o analizę węzłowych problemów przedawnienia w prawie unijnym oraz w wybranych państwach europejskich.

Książka adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych prawem administracyjnym, zarówno jego pasjonatów, jak i zajmujących się nim zawodowo, w tym pracowników naukowych i studentów, pracowników organów administracji publicznej, sędziów sądów administracyjnych, radców prawnych i adwokatów

Program Adobe Reader

Tematy pokrewne (wg etykiet)