Konferencja „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej”

Miło nam poinformować, że uczestnicy konferencji „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej” będą mogli nabyć w promocyjnej cenie książkę Mariana Rejewskiego „Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930-1945” wydanej nakładem naszego wydawnictwa.

Złamanie szyfrów Enigmy przez zespół polskiego Biura Szyfrów z Marianem Rejewskim, Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim na czele skróciło II wojnę światową o kilka lat. Ocaliło tym samym miliony istnień ludzkich i uchroniło zapewne Europę przed użyciem broni jądrowej. Dzisiaj nie uświadamiamy sobie, że to sukces polskich kryptologów stał się także zaczątkiem procesu, który z czasem doprowadził do współczesnej rewolucji informatycznej.

Konferencja „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej” jest próbą przypomnienia wkładu polskich kryptologów w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej i ukazania związków pomiędzy intelektualnym przełomem autorstwa polskich matematyków oraz rolą kryptologii w budowie współczesnej cywilizacji cyfrowej.

Celem konferencji jest również upowszechnienie prawdy historycznej na temat osiągnięć związanych ze złamaniem kodu Enigmy jako jednego z ważnych elementów narracji historycznej państwa polskiego i tym samym przeciwstawienie się rozpowszechnianym stereotypom o braku udziału Polaków w tych działaniach.

W konferencji udział wezmą światowej sławy specjaliści w dziedzinie kryptologii, wśród nich m.in. prof. Bernhard Esslinger, były główny kryptolog Deutsche Bank, prof. Andrew Clark z Royal Holloway University of London oraz Sir Dermot Turing – członek rady powierników muzeum Bletchley Park oraz autor książek „Demistyfying the Bombe” oraz „Prof. Alan Turing Decoded”, bratanek Alana Turinga, który zapisał się w historii jako jeden z czołowych kryptologów ośrodka w Bletchley Park.

Patronat honorowy nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

Patronat medialny: polsko-zbrojna.pl, "Mówią Wieki".

W trakcie obrad uczestnicy konferencji będą mieli również okazję zapoznać się z oryginalnym egzemplarzem maszyny szyfrującej ENIGMA pochodzącym ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

10.00 Otwarcie konferencji
prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, Dyrektor FWPN

10.10 Wystąpienie
dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

10.15. Panel 1. Enigma – prehistoria kryptologii
Klaus Schmeh, Świt kryptografii maszynowej
prof. dr hab. Wojciech Guzicki, Uniwersytet Warszawski, Atak na szyfr Enigmy – matematyczna rewolucja w kryptologii
Sir Dermot Turing, Członek Rady Powierników Bletchley Park, Alan Turing i Bomba
prof. Andrew Clark, Royal Holloway University of London, Marzenie o uniwersalnej maszynie kryptoanalitycznej
Moderacja: dr Marek Grajek

11.40 Dyskusja z udziałem publiczności

12.00 Wystąpienie
Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Poznania, Poznań – narodziny muzeum Enigmy

12.15 Przerwa kawowa

12.45 Panel 2. Kryptologia wobec wyzwań w obszarze ochrony prywatności
Sławomir Kosieliński, Collegium Civitas, Wolność czy bezpieczeństwo – warsztaty z prywatności
dr Marek Grajek, Teoria, praktyka i polityka. Pułapki prywatności
Nicolas T. Courtois, University College London,Bitcoin – marzenie kryptologa
prof. dr Bernhard Esslinger, Universität Siegen, Które narzędzia kryptograficzne zasługują na zaufanie w świetle możliwości technicznych NSA (po rewelacjach Edwarda Snowdena)?
Moderacja: prof. dr inż. Wojciech Cellary, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

14.45 Dyskusja z udziałem publiczności