IMAGES. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication, Vol. XV, No. 24, Poznań 2014. Special Issue: 21st-century Documentary Film in East and Central Europe

Katarzyna Mąka-Malatyńska, Mikołaj Jazdon (red.)

• Typ publikacji: Wydawnictwo ciągłe
  • Rok wydania: 2014
  • ISSN: 1731-450X
  • ISBN: -
  • Liczba arkuszy wyd.: -
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

Czasopismo „Images” jest kwartalnikiem naukowym. Ukazuje się drukiem od 2003 roku. Poszczególne numery pisma mają charakter monograficzny i poświęcone są najważniejszym zjawiskom współczesnej kultury audiowizualnej. Dotyczą polskiego i światowego kina, mass mediów, fotografii oraz szeroko rozumianej kultury popularnej. W skład komitetu redakcyjnego pisma wchodzą autorzy polscy i zagraniczni z prestiżowych ośrodków naukowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Część tekstów publikowana jest w języku angielskim i innych językach konferencyjnych. Czasopismo „Images” ukazuje się na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Od 2011 jego współwydawcą jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

„Images.The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication” magazine is a scientific quarterly. The first issue was printed in 2003. Each issue is a monograph devoted to a selected subject representing most important phenomenon from the contemporary audiovisual culture. They are mainly about Polish and foreign cinema, mass media, photography and popular culture. The editorial advisory board of “Images” includes Polish and foreign authors from the prestigious scientific environment in Europe and USA. Texts are published in English and other conference languages. “Images” magazine is published at the Faculty of Polish and Classical Philology and the Adam Mickiewicz University in Poznań. The co-producer of “Images” has been the Polish National Film School in Łódź (PWSFTviT ) since 2011.

Opis (pl)

Tom przybliża problematykę kina dokumentalnego Europy Środkowej i Wschodniej polskim, jak i zagranicznym czytelnikom (teksty z części głównej numeru ukazały się w języku angielskim). Do współpracy zaproszono naukowców z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Litwy oraz rodzimych uczelni. Uzupełnieniem rozważań filmoznawców jest galeria zdjęć reporterskich ukazujących współczesną Ukrainę. Punktem wyjścia znakomitej większości artykułów stała się analiza wybranego filmu dokumentalnego zrealizowanego w XXI wieku, który zdaniem autora jest najbardziej reprezentatywny dla poszczególnych kinematografii. Powstała zróżnicowana i bogata panorama kina niefikcjonalnego, dzięki której czytelnik i widz uzyskuje odpowiedzi na pytania o istotę kultury środkowoeuropejskiej, stosunek twórców do historii i kierunki poszukiwań formalnych filmowców.