Fenomen Edyty Stein. Zeszyty Naukowe Centrum Badań im. Edyty Stein nr 11

M. Bernhardt, A. Grzegorczyk, M. Grzywacz, K. Machtyl (red.)

• Typ publikacji: Wydawnictwo ciągłe
  • Rok wydania: 2014
  • ISBN: 978-83-232-2761-8
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa, lakier UV

„Zeszyty Naukowe Centrum Badań im. Edyty Stein” to półrocznik naukowy łączący refleksję filozoficzną, religioznawczą i kulturoznawczą. Każdy z tematycznie ukierunkowanych numerów poświęcony jest namysłowi nad wybranym fenomenem życia ludzkiego. Poprzez próbę zintegrowania – wzorem patronki Centrum, św. Teresy Benedykty od Krzyża (E. Stein) – filozoficznej analizy z duchową głębią oraz egzystencjalną troską o godne człowieczeństwo, czasopismo stara się stworzyć przestrzeń dialogu dla badaczy różnych dyscyplin i orientacji metodologicznych, a także przedstawicieli odmiennych tradycji, wyznań czy światopoglądów.

Opis (pl)

Jedenasty tom „Fenomenów” stanowiący swoiste kompendium wiedzy na temat Edyty Stein, filozofki i świętej, jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Centrum Badań im. Edyty Stein wraz z uniwersytetami niemieckimi z Rostocku i Duisburg Essen, która odbyła się w listopadzie 2013 roku. Artykuły pogrupowano w większe tematyczne całości odzwierciedlające różnorodność stanowisk i spojrzeń na postać Edyty Stein. Tom otwierają teksty stricte filozoficzne, dotyczące głównie fenomenologii, dalej znaleźć można artykuły o istocie świętości, wiary i mistyki, o naturze kobiety, a także próby zgłębienia doświadczenia Shoah. Ponadto, autorzy koncentrują się na biografii świętej, codziennym życiu jej i Wrocławia, obecności Stein w miejskiej ikonografii i jej internetowych wizerunkach oraz zagranicznej recepcji jej myśli. Na publikację złożyły się teksty badaczy reprezentujących ośrodki krajowe i zagraniczne (Niemcy, Rosja, Francja, Wielka Brytania), zarówno kulturoznawców, jak i filozofów, teologów, historyków, germanistów i romanistów, co także jest zaletą publikacji. Warto zaznaczyć, że w tomie znalazły się artykuły zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, a także tłumaczenia z języka francuskiego i rosyjskiego.

Od redakcji

Od redakcji w pliku pdf do pobrania tutaj