Dzieje krystalografii polskiej

• Rok wydania: 2005
  • ISBN: 83-232-1470-0
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana

Podręcznik zawiera opracowania historyczne stanowiące kompendium informacji biograficzno-organizacyjnych od czasów najdawniejszych do współczesności: początki krystalografii przed powstaniem II Rzeczypospolitej; rozwój w latach 1918–1945; okres po 1945 r.; krystalografia na uniwersytetach, politechnikach, w instytutach PAN i w innych instytutach; specjalne kierunki krystalografii; neutronografia; ciekłe kryształy; crystalografia białek; cpracowania autorskie (dzieje krystalografii w poszczególnych ośrodkach naukowych – w Warszawie, Łodzi, Krakowie, na Śląsku itd.); sylwetki uczonych; organizacje krystalograficzne. Warto dodać, że w 1611 r. ukazała się książeczka J. Keplera pt. De Nive Sexangula [O śniegu sześciokątnym] powszechnie uznawana za pierwszą publikację krystalograficzną. Publikację zaopatrzono w praktyczny skorowidz.

• Wstęp

• I. HISTORIA POLSKIEJ KRYSTALOGRAFII

• 1. Okres przed powstaniem II Rzeczpospolitej
    • 2. Okres II Rzeczpospolitej (1918-1945)