Heliodor Święcicki (1854–1923)

• Seria: Biografie Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • ISBN: 978-83-232-2524-9
  • Liczba arkuszy wyd.: -
  • Rodzaj oprawy: twarda, folia błyszcząca
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Książka poświęcona życiu i działalności Heliodora Święcickiego (1854–1923) inauguruje serię biografii rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikacja oparta na szerokiej bazie archiwalnej oraz prasowej ukazuje z jednej strony dokonania naukowe i organizacyjne tego wybitnego Wielkopolanina, z drugiej – motywy działalności pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Przedstawia też system wartości Święcickiego, który tak w życiu prywatnym, jak i publicznym pozostał wierny ukształtowanym w wieku młodzieńczym ideałom: pracy na rzecz ojczyzny, wierności Bogu, wspieraniu ludzi biednych i pokrzywdzonych, pogłębianiu profesji medycznej oraz rozwijaniu nauki polskiej. Autor próbuje odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań związanych z powstaniem Uniwersytetu Poznańskiego: jaką wizję uczelni miał Święcicki i w jaki sposób wcielał ją w życie, jak zdołał skupić wokół siebie nie tylko grono entuzjastycznie nastawionych do tej koncepcji uczonych, ale także przekonał do tego projektu środowisko wielkopolskich polityków, którzy mimo trwających walk powstańczych gremialnie poparli powołanie do życia uczelni w Poznaniu, jak wreszcie – wbrew gigantycznym przeszkodom organizacyjnym i materialnym – zdołał Święcicki zbudować w latach 1918–1923 nowoczesny, wielowydziałowy Uniwersytet.

Wstęp w pliku pdf do pobrania tutaj

Summary w pliku pdf do pobrania tutaj

Recenzje

Prekursor medycyny estetycznej - recenzja prof. Andrzeja Malinowskiego w FORUM AKADEMICKIM