Neurobiologia nazywania. O anomii proprialnej i apelatywnej

Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska

• Tytuł (en): The neurobiology of naming: on proper and common name anomia
  • Rok wydania: 2016
  • Seria: Badania Interdyscyplinarne nr 44
  • ISSN: 1895-376X
  • ISBN: 978-83-232-3085-4
  • Rodzaj oprawy: twarda, folia błyszcząca

NAKŁAD WYCZERPANY

Nagroda

NAGRODA GŁÓWNA w Konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. Ks. Edwarda Pudełki, 21. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej

Książka poświęcona problematyce zaburzeń nazywania osób i rzeczy w afazji (u chorych z lezjami lewopółkulowymi na skutek udaru), w uszkodzeniach półkuli prawej oraz w afazji pierwotnej postępującej. Jej celem jest charakterystyka różnych typów anomii oraz towarzyszących jej błędów nazywania. Ich specyfika służy autorce do opisu leksykonu mentalnego, jego hierarchicznego ustrukturowania oraz różnic w procesie wyszukiwania nazw własnych i pospolitych.

Publikacja adresowana jest do osób zainteresowanych neurologopedią, onomastyką, kognitywistyką, psycholingwistyką, neurolingwistyką.

The phenomenon of how the human mind searches for proper and common names, as well as the description of the underlying neurobiological mechanisms, manifested in various types of damage to both hemispheres and as part of primary progressive aphasia, are the concern of this book. It also focuses on the relationship between proper name and common name anomia, and the degree and scope of these two partly independent phenomena. Its conclusions are based on the authors own research on language disorders in patients with various types of anomia.

Summary w pliku pdf do pobrania tutaj

Wprowadzenie w pliku pdf do pobrania tutaj