Artium Quaestiones XXVIII

• Rok wydania: 2017
  • ISSN: 0239–202X
  • ISBN: -
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

XXVIII numer czasopisma „Artium Quaestiones”, recenzowanego rocznika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, po raz pierwszy zawiera sekcję tematyczną, która będzie stałym elementem kolejnych numerów. Tym razem są to Teoretyczno-historyczne perspektywy fotografii – blok tekstów, w których autorzy prezentują analizy szeregu fotograficznych praktyk artystycznych i dyskursów związanych z tym medium, od jego początków po zjawiska współczesne: Stanisław Czekalski analizuje Talbotowski paradygmat wizualności fotografii, Dorota Łuczak oferuje interpretację awangardowych projektów wizji fotograficznej, Maciej Szymanowicz szczegółowo omawia problem narodowości w międzywojennym dyskursie o polskiej fotografii, Filip Pręgowski podejmuje się analizy relacji pomiędzy postmodernistycznym malarstwem Jacka Goldsteina i fotografią Oliviera Wasowa, Witolda Kanickiego interesuje zagadnienie rasy w kontekście negatywu, a Mariannę Michałowską pamięć autobiograficzna we współczesnych artystycznych praktykach fotograficznych. Ponadto elementem tematu numeru są dwa przekłady: obszernego, metodologicznego rozdziału fundamentalnej dla badań nad fotografią książki Geoffrey’a Batchena pt. Burning with Desire oraz ważnego tekstu o fotografii cyfrowej Hubertusa von Amelunxena. Z kolei w bloku „Varia” pojawiły się interesujące i ważne artykuły na tematy „wolne”: Adama Labudy oraz Luizy Kempińskiej, odpowiednio o polskiej i niemieckiej historii sztuki w kontekście sympozjum w Rogalinie w 1973 r. oraz o problemie śladu twórczości Evy Kmentowej . Kolejnym novum jest sekcja „Archiwalia”, w której opublikowano niedawno odnalezioną, niezwykle ciekawą korespondencję pomiędzy Tadeuszem Kantorem i dyrektorem Instytutu Historii Sztuki, Konstantym Kalinowskim, opatrzoną komentarzem Andrzeja Turowskiego. Wreszcie, należy również zwrócić uwagę, iż numer XXVIII wyróżnia nowa, atrakcyjna szata graficzna.

Więcej z tej kategorii: « Artium Quaestiones X