Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania. Gombrowicz – queer – Sedgwick

Błażej Warkocki

Szczegóły produktu

Taniej o : 6.00 zł

• Tytuł (en): Memoirs of Affects from a Time of Immaturity Gombrowicz – queer – Sedgwick
  • Rok wydania: 2018
  • Seria: Nowa humanistyka
  • ISSN: 2353-494X
  • ISBN: 978-83-232-3278-0
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Opis (pl)

Seria zainicjowana dzięki środkom projektu badawczego pt. „W stronę nowej humanistyki: polska pamięć kulturowa”, finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, a realizowanego w ramach programu Transdyscyplinarnej Szkoły Letniej, powołanej przez ogólnopolską Konferencję Kierowników Filologicznych Studiów Doktoranckich.

Tom wydany we współpracy Instytutu Badań Literackich PAN oraz Wydawnictwa Naukowego UAM.

Autor prezentuje w książce teorię amerykańskiej badaczki Eve Kosofsky Sedgwick – począwszy od jej koncepcji „paranoicznego gotyku” po prace dotyczące afektów – i wpisuje ją na mapę współczesnego literaturoznawstwa w Polsce. Następnie przedstawia możliwości narzędzi teoretycznych wykorzystanych na konkretnym i precyzyjnie dobranym – od strony historycznej, socjologicznej i antropologicznej – materiale literackim. Sporą część książki stanowi „bliska lektura” debiutu Witolda Gombrowicza z 1933 roku – „Pamiętnika z okresu dojrzewania”.

Program Adobe Reader