Wydawnictwo Naukowe UAM podejmuje wszystkie możliwe wysiłki, aby publikowane przez nie książki spełniały zarówno kryteria akademickie, jak i edytorskie. Jednym z najistotniejszych komponentów dbałości o wysoki poziom naukowy wydawanych przez WN UAM książek jest procedura ich recenzowania, której zasady przedstawione są poniżej.
Dobór i wyznaczanie recenzenta
- Recenzentem książki jest wyznaczany przez Radę Wydawniczą samodzielny pracownik nauki
(dr habilitowany lub profesor tytularny) posiadający uznany dorobek w dziedzinie, w ramach której znajduje się problematyka książki. - Recenzent książki zatrudniony jest w ośrodku naukowym w Polsce lub za granicą – innym, niż ten, który reprezentuje autor książki, wyjątkiem może być sytuacja, kiedy grono specjalistów w dziedzinie recenzowanej pracy jest bardzo wąskie.
- W przypadku prac o charakterze interdyscyplinarnym wyznaczonych jest przynajmniej dwóch recenzentów.
- Autor książki nie ma wpływu na dobór i wyznaczanie recenzenta.
- Recenzent i autor książki nie mogą pozostawać ze sobą w bliskich relacjach zawodowych lub osobistych – wykluczony jest jakikolwiek tzw. „konflikt interesów”.
- Recenzent i autor nie mogą być współautorami powstałej wcześniej publikacji, ani współredaktorami tej samej pracy zbiorowej.
- W przypadku monografii habilitacyjnych lub monografii profesorskich recenzentem nie może być promotor rozprawy doktorskiej autora.
Zalecenia dla recenzentów
- Recenzent, na podstawie przedstawionych informacji o autorze i tekście, podejmuje decyzję
o recenzowaniu monografii, uwzględniając swoje kompetencje merytoryczne i termin sporządzenia recenzji. - Wyznaczony recenzent powinien zawiadomić WN UAM o jakimkolwiek tzw. „konflikcie interesów” i zrezygnować w takim przypadku z wykonania recenzji.
- Uznanie przez recenzenta, iż praca nie spełnia kryteriów akademickości i nie kwalifikuje się do druku nie powinno w żadnym przypadku skutkować rezygnacją z wykonania recenzji – w takim przypadku powinien on przygotować dobrze uzasadnioną recenzję z konkluzją negatywną.
- Recenzja musi mieć formę pisemną i nie może stanowić jedynie opisu recenzowanej pracy, lecz jej pogłębioną i dobrze uzasadnioną ocenę wraz z jednoznaczną konkluzją.
- W przypadku postulowania wprowadzenia zmian do recenzowanej książki recenzent może wnioskować o uzyskanie wglądu w jej zmienioną wersję, aby podjąć ostateczną decyzję w kwestii rekomendowania jej do druku i wyrażenia zgody na zamieszczenie swojego nazwiska w książce jako recenzenta.
- Recenzenta obowiązuje zasada poufności, nie może on konsultować treści swojej recenzji, a także w żaden sposób upowszechniać jej treści.
Zalecenia dla Autora
- Po wyznaczeniu przez Wydawnictwo recenzenta autor nie ma prawa wnioskować o jego zmianę.
- Autor nie ma prawa wnioskowania o zmianę recenzenta po otrzymaniu tekstu recenzji.
- Autor musi pisemnie ustosunkować się do treści recenzji.
- Autor powinien poprawić tekst zgodnie z uwagami recenzenta lub pisemnie wyjaśnić, dlaczego nie zamierza uwzględnić danej uwagi. Recenzent otrzymuje do wglądu treść odpowiedzi autora.
Inne zasady ogólne
- Nieprzyjmowane są recenzje niespełniające merytorycznych i formalnych wymagań recenzji naukowej.
- W przypadku braku rekomendacji do druku – po wprowadzeniu przez autora postulowanych przez recenzenta zmian praca zostaje zawsze ponownie skierowana do recenzenta w celu przedstawienia przez niego ostatecznej opinii dotyczącej wydania książki.
- Wydawnictwo archiwizuje zarówno recenzje, jak i odpowiedzi autora.
- Recenzje sporządzane są na podstawie stosownych formalnych umów z recenzentami.